Etap przyjaźni


Chyba taki tytuł najlepiej podsumowuje dzisiejszą sesję, niewielkie zmiany indeksów, raczej w górę, mniej więcej równa liczba spółek rosnących i spadających i czekanie na dalsze dyrektywy, tylko za bardzo nikt nie wie skąd one mają napłynąć. Po otwarciu kupującym udało się nadbić wczorajsze popołudniowe maksima, ale zaraz na wyższych poziomach pojawiła się podaż w wyniku czego prawie cały wzrost został wykasowany.

Wczorajsza sesja zakończyła się zwyżką indeksów, ale po sesji pozostał pewien niesmak w postaci formacji gwiazd spadających na głównych wykresach. Można powiedzieć, iż generalnie wczorajszy dzień był ciekawy na rynkach finansowych, bowiem dolar/złoty testował poziom 2,79 i co ciekawe centralnie tam pojawiło się kupno. Uchwały gmin i miast o opłatach za przedszkola są lawinowo uchylane przez sądy. "Gazeta Wyborcza" wie już o kilkuset takich przypadkach. Rodzice zaczynają żądać zwrotu pieniędzy. Gas Natural SDG SA has signed a EUR4 billion syndicated loan with 18 banks, the Spanish energy company said Wednesday.Przyjęta w poniedziałek przez rząd aktualizacja programu konwergencji przewiduje w scenariuszu bazowym wzrost PKB o 3,0% w 2010 r. (wobec 1,7% w 2009 r.), a także obniżenie deficytu sektora rządowego i samorządowego poniżej unijnego limitu (3% PKB), do 2,9% PKB w 2012 r., podano w dokumencie, opublikowanym we wtorek. Tadżykistan i Kirgistan chcą przystąpić do utworzonej wczoraj w Mińsku Unii Celnej. Dokumenty o utworzeniu wspólnego obszaru celnego podpisali prezydenci: Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Od 1-ego lipca 2010 roku znikną granice między tymi trzema państwami i zaczną obowiązywać jednolite przepisy celne, transportowe, handlowe i ubezpieczeniowe. Czy warto inwestować w sztukę? Ceny wywoławcze na aukcjach młodej polskiej sztuki zaczynają się już 500 zł, wielkie nazwiska to już znacznie większy koszt. Jedno jest pewne: obrazy uznanych twórców z czasem będą nabierać wartości. Ale doświadczeni kolekcjonerzy przestrzegają: trzeba wiedzieć, jaki obraz wybrać.

Po niewielkich wahaniach sesja w USA zakończyła się małym spadkiem indeksów, a ten sam obraz przyniosły notowania na giełdach azjatyckich. To dobry czas na zadanie pytania: Quo vadis?

Wczorajszy dzień nie przyniósł żadnych nowych danych makro, ale za to inwestorzy mieli okazję wysłuchać oświadczenia kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która powiedziała, że jej kraj zgadza się na pomoc finansową dla Grecji, ale pod warunkiem, że spełni ona rygorystyczne warunki. Ku uciesze Francuzów, międzynarodowa sieć wypożyczalni samochodów w swojej najnowszej reklamie natrząsa się ze wzrostu francuskiego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego - donosi w środę agencja dpa.

Organizacje dobroczynne próbowały sądownie odebrać fiskusowi podatek VAT, nakładany na charytatywne SMS-y. Usłyszały, że nie mają prawa występować w tej sprawie. Rocznie fiskus zabiera z charytatywnych wiadomości 5 mln zł. Wtorek był dniem korekty na rynku walutowym. Jak długo będzie trwała to sprawa wciąż otwarta. Euro zawdzięcza swe wczorajsze wzrosty pogłoskom o planowanej pomocy dla Grecji, której sytuacja szkodzi od pewnego czasu kursowi wspólnej waluty. Giełdowa spółka MCI Management S.A. dostanie 38,5 mln zł odszkodowania za błędną decyzję Urzędu Skarbowego, która doprowadziła do upadłości firmy komputerowej JTT - zdecydował Sąd Okręgowy we Wrocławiu. MCI ma udziały w JTT. Sprawa dotyczy wydarzeń przed 12 lat, kiedy ruszał wielki rządowy program, mający na celu wyposażenie polskich szkół w komputery.Dość niejasna sytuacja tworzy się na parach walutowych związanych z dolarem amerykańskim. Patrząc z perspektywy fundamentów to "zielony" powinien być nadal w modzie, ponieważ ostatnie publikacje makroekonomiczne wyraźnie sprzyjają umocnieniu amerykańskiej waluty. Dzisiejsza realizacja zysków na rynkach akcji przybrała bardzo łagodną formę. Po ostatnich wzrostach indeksom przydałby się dłuższy odpoczynek. - Blogi internetowe nie będą traktowane jako publikacje prasowe, co jednoznacznie przekreśla kwestie ich rejestracji - to najważniejsza poprawka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do nowej ustawy o prawie prasowym - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

PKB eurolandu wzrósł w III kwartale o 0,4 proc.


Produkt Krajowy Brutto strefy euro wzrósł w III kwartale 2009 roku, liczony kwartał do kwartału, o 0,4 proc. po uwzględnieniu czynników sezonowych, wobec spadku o 0,2 proc. w II kwartale - podał w piątek w komunikacie Eurostat, europejskie biuro statystyczne.

W gospodarce eurolandu coraz lepiej


Coraz mocniejsze ożywienie w gospodarce strefy euro - wskazuje indeks Eurocoin, opublikowany w piątek.

Słabsza produkcja, szybki spadek dynamiki cen producenta


Według podanych dziś przez GUS danych w lipcu produkcja przemysłowa obniżyła się o 4,6% R/R, wobec oczekiwań rynkowych na poziomie -3,2 R/R i naszej prognozy na poziomie -2,4% R/R.

Gospodarka niby cieszy...


Polska gospodarka jako jedyna w Unii Europejskiej urosła w zeszłym roku. Według wstępnych danych GUS o 1,7 proc. Dane, choć cieszą, to z komentarzy można wyczytać pewien niedosyt. - Zrównoważone..., zgodne z oczekiwaniami..., bez większego wpływu... - takie określenia padają z ust ekonomistów. Ale tylko od zdecydowanych reform zależy, czy Polska odzyska swój potencjał wzrostowy.

Związkowcy z Trójki chcą odwołania Sobali


Związkowcy z radiowej Trójki domagają się od zarządu Polskiego Radia odwołania ze stanowiska dyrektora stacji Jacka Sobali oraz proszą o umożliwienie Magdzie Jethon powrotu do pracy dziennikarskiej.

W naszym zakładzie jubilerskim wytwarzana jest ekskluzywna biżuteria damska wykonywana z wykorzystaniem naturalnych samorodków złota. Taka ekskluzywna biżuteria to także doskonały pomysł na inwestycję w złoto. Nasza elegancka biżuteria damska jest doceniana przez klientki na całym świecie. Wielokrotnie wytwarzana przez nasz elegancka biżuteria damska zdobywała nagrody na targach jubilerskich. Posiadamy również specjalną kolekcję biżuterii z powodzeniem określanej jako luksusowa biżuteria damska. Taka niecodzienna biżuteria oraz luksusowa biżuteria to doskonały pomysł na prezent jak również pomysł na lokowanie pieniędzy - złoto drożeje i mamy pewność, że nasza luksusowa biżuteria damska nie straci swojej wartości.